GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Fat 4297026
nr 429 7026
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Fat, fajans Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, Sverige 1940-tal, dekor i gult och svart på vit botten, oval form med längd 26 cm, signerad: Gustavsberg (studiohanden i blått) F76 SWEDEN, obs tillverkningskada = bränningspricka
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
300 kr
Såld:
600 kr
måndag 25 september 2006
300 kr
350 kr
400 kr
ledande budet*
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg